Řízení plachetnice a kajaku pomocí dechu

14.08.2017

Věřili by jste, při pohledu na plující plachetnici nebo kajak, že ho mohou ovládat i lidé, kteří nejsou fyzicky zdatní, a kteří nemohou, at už kvůli úrazu nebo nemoci používat své ruce? Abych řekl pravdu, tak já jsem si, také myslel, že to není možné,  ale jak můžete vidět ve videu, které je obsahem tohoto článku, tak to možné je. Je to možné díky  speciálnímu zařízení, které se ovládá dechem, respektive sáním a foukáním do soustavy trubiček, ve které jsou umístěny senzor předávající informace další elektronice, která řídí navijáky ovládající, pomocí lan, plachty lodě. 

Mezi prvními handicapovanými lidmi, kteří začali plachetnice takto řídit byla britka Hilary  Lister. Hilary Lister má degenerativní onemocnění, které ji znemožňuje ovládat nohy a ruce, přesto se v roce 2005 stala prvním člověkem, který pomocí dechového řízení přeplul kanál La Manche.

Dechové řízení lze, také použít při řízení kajaku, akorát že nepoužijete pádlo, nýbrž jakási dvě "vesla" se dvěma elektrickými motory a lodními šrouby ze spodu. 

Zdroj: https://mech.utah.edu/files/2013/08/Kayak-contraption.jpg ; https://www.instructables.com/id/Dual-Motor-SIPPUFF-Controlled-Kayak-System/ ; https://www.hilarylister.com/